Chcete mít webové stránky které budou vidět i bez reklamy?  Pořiďte si rozšířenou optimalizaci pro vyhledávače!

SEO, tedy Search Engine Optimization... Co to je? Proč to zní tak složitě?

Je to optimalizace stránek pro webové vyhledávání. Seznam, Google nebo Bing zná jistě každý.
Vypadá to komplikovaně, ale celá “věda” spočívá v tom, jak dostat vaše stránky na co nejlepší pozice ve vyhledávání. Existuje mnoho narychlo upečených stránek, kde se jen vloží pár řádků textu, přidá jedna dvě fotky a hotovo. Majitel čeká na zázrak v podobě přívalu zakázek a ejhle, ten nikde. Snižovat náklady je dobrá věc, ale šetřit na SEO se nevyplácí.
Způsobů jak webové stránky optimalizovat je mnoho. Proto vám ukážu, co všechno můžu udělat, tak aby Váš web rostl a zákazníků přibývalo… protože o to jde v podnikání v první řadě. Jsou věci které lze udělat přímo na vašem webu a jsou věci které ovlivňují webové stránky zvenčí. Jak to všechno funguje a jak se to dá vylepšit, si jednoduše popíšeme dále.

Nestačí mít jenom “nějaké” stránky. Takových jsou spousty. Váš web by měl být lepší. Měl by mít kvalitní SEO, být lépe optimalizovaný pro vyhledávače a pro mobilní zařízení!

Optimalizace kterou můžu udělat na vašich stránkách ihned, tzv. OnPage optimalizace

Kvalitní obsah stránek

Kvalitní a originální obsah stránek, je to první a nejdůležitější, co ovlivní hodnocení stránky. Web který má pár řádků textu, nic neříkající a fádní obsah, takový si žádnou oblibu nezíská. Takový web nic nevydělá a brzy sám zanikne.
Nabídněte návštěvníkům to, co hledají, o čem se mluví a úspěch se dostaví! Aktualizujte pravidelně obsah, tak aby si návštěvníci vaše stránky oblíbili a opakovaně se vraceli. Spokojený návštěvník, to je oč tu běží. Obsah je král, to je bez debaty.

Přehledná struktura stránek, článků

Správná struktura stránek je pro SEO naprosto klíčová. Představte si svůj web jako knihovnu. Pokud jsou knihy rozházené po místnosti, bude těžké najít tu správnou. Stejně tak vyhledávače potřebují jasnou a logickou strukturu, aby mohly efektivně prohledávat váš web a indexovat jeho obsah.

Jaká je správná struktura?

Forma sdělení

Forma sdělení je závislá na tom, pro jakou cílovou skupinu návštěvníků má být web zaměřen a jak má navenek působit. Číst web který bude mít texty formulované stejně, jako úřední dopis z finančního úřadu, to jistě nezaujme. Nabídněte vašim návštěvníkům poutavé a čtivé texty. Určitě to ocení. Jednoduchá pomůcku při přípravě textů, je "přečíst si text nahlas".

Rychlost načítání webu

Ačkoliv je dnes rychlost internetového připojení na hony vzdálená vytáčenému připojení z doby internetového pravěku, je důležité optimalizovat velikost stránek tak, aby se stránky načítaly rychle i na mobilních zařízeních. Nikdo nechce čekat než se stránka načte, jenom kvůli tomu, že programátor neřešil kvalitu kódu, velikost a správný formát obrázků atp.. Rychlost vašeho webu si můžete změřit nástrojem PageSpeed Insights.

Responzivní design

Stránky dnes MUSÍ být responzivní, o tom není žádná debata. Většina prohlížení webových stránek je v současnosti skrze mobilní telefony, proto je důležité, mít web přizpůsobený pro malé displeje. Web musí být dobře čitelný, mít správný kontrast barev, musí mít větší ovládací prvky aby se dal snadno ovládat dotykem.

Úsporné formáty obrázků

Pro to aby se stránky načítaly rychle, je velikost obrázků zásadní parametr. Zmenšení rozměrů obrázku na rozumnou velikost, použití komprese a výběr vhodného formátu, to vše dokáže významně zrychlit web. To ocení návštěvník webu obzvláště na mobilu a při pomalejším připojení. Rozdíl mezi nekomrimovaným JPG obrázkem a moderním formátem WEBP, je snížení objemu až 80% dat, při zachování stejné kvality obrázku. 

Web title = Titulek stránek

Výstižné titulky stránek jsou to, co při vyhledávání zaujme návštěvníka jako první. Do titulku stránky patří slogan, věta která upoutá. Nic neříkající titulky, typu Home, Úvodní stránka… těch je všude plno. Zaujměte návštěvníka srozumitelnou, zajímavou větou která ho upoutá. Dejte vědět vyhledávačům, co na konkrétní stránce najdou za obsah.

Keywords = Klíčová slova v obsahu

V textu je vhodné obměňovat různé varianty klíčových slov, používat synonyma. Vyhledávače si se skloňováním poradí bez potíží. Vždy ale pište texty pro lidi, ať to má hlavu a patu. V rámci možností se raději vyhněte tzv. "vatě", tedy takovému textu jako když politik hodinu mluví ale nikdo neví o čem. Pokud si text oblíbí návštěvník, bude ho mít rád i vyhledávač.

Long Tail = Klíčová slova s menší hledaností

Tato klíčová slova nejsou sice tolik hledaná ale za to jsou mnohem méně konkurenční a můžete na ně přilákat mnohem víc návštěvníků než na ta hlavní klíčová slova. Například klíčové slovo “bazény” bude mít mnohem větší hledanost ale také mnohem větší konkurenci než long tail “dětské nafukovací bazény”. Na konkrétní frázi sice přijde méně návštěv než na obecné slovo ale za to budou mnohem více relevantní a je u nich násobně větší šance, že návštěvník udělá poptávku, objednávku.

Web description = Popisky stránek

Relevantní popisky stránek jsou druhá věc která se návštěvníkovi obvykle zobrazí ve vyhledávání. Do popisku pište, co zákazníkovi nabídnete když na vaší stránku vstoupí. Zaujměte. Pokud má web více stránek, je dobré mít unikátní popisek pro každou stránku.

HTTPS = zabezpečené spojení

Ten kdo nemá web se zabezpečeným protokolem HTTPS, ten má velkou nevýhodu při vyhledávání. Vyhledávač Google i Seznam weby se zapnutým SSL certifikátem zvýhodňují a posouvají je o kousek výš v pozicích vyhledávání než nezabezpečené weby bez SSL protokolu. A třeba takový prohlížeč Chrome, ten už před nezabezepčenými weby přímo varuje. Jestli má váš web správně nastevné SSL certifikát, si můžete zjistit pomocí nástroje SSL tester. Do políčka stačí jen zadat adresu vašeho webu a "Spustit test".

Tagy H1 – H6 = Nadpisy titulků

Logicky strukturovaný web a nadpisy, je dalším krokem k bezvadné optimalizaci webu. V textu stránek je nezbytné logicky strukturovat nadpisy a odlišit co je více a co méně důležité.
Titulek H1 dává na vědomí buď název stránky nebo nejdůležitější sdělení. Ideální je jedno použití na každou stránku, ne více.
Titulek H2 označuje hlavní nadpisy na stránce.
Titulek H3 ukazuje podnadpisy. H4, H5, H6 a tak dále a dále, podle důležitosti.

Bold, Strong, Italic a jiné zvýraznění

Používat tato jednoduchá zvýraznění je velmi žádoucí. Návštěvník tak rychle vidí co je důležité, co je citace, co je odkaz. Mít jednolitý šedý text, je namáhavější pro čtení než takto zvýrazněný text.

Meta tagy ALT, TITLE

Určitě je vhodné mít alternativně označené i obrázky a odkazy. ALT popisek se zobrazí jako text v případě, že z nějakého důvodu není načten obrázek. Krom toho vyhledávač snadno pozná, co je na obrázku zobrazeno. TITLE popisek je  taková ta bublina, co se ukáže když zastavíte myší nad obrázkem nebo nad odkazem. Význam to ale má jen při prohlížení na počítači. Na mobilu myš nepoužíváme, takže není co zobrazit.

Názvy souborů

Vždy je lepší mít soubory pojmenované logicky, podle toho co na obrázku je. Vy budete mít přehled v souborech a vyhledávač snadno pozná, co je na obrázku. Pokud se fotka bude jmenovat například "DSC0123.jpg", tak z toho vyhledávač pozná maximálně to, jakým fotoaprátem to bylo vyfocené. Pokud bude obrázek pojemnován "nazev-produktu.jpg", je hned jasné, co že obrázek vyobrazuje. Stejné je to i jakýkoliv jiným souborem, třeba ceníkem v XLS, nebo návodem v PDF. Při pojmenování doporučuji vynechat háčky, čárky a slova oddělovat pomlčkou. Tedy "nazev-obrazku.jpg" a ne "nazevobrazku.jpg. Podle pomlček vyhledávač lépe pozná, že je v názvu více slov. Název bez diakritiky se bude zobrazovat bez chyb i tomu, kdo nemá nastavenou češtinu jako hlavní jazyk.

Error 404 = Chybová stránka

Určitě se vyplatí mít udělanou přívětivou chybovou stránku. Překlep při zadávání adresy webu se může stát každému. Pokud se toto stane, je dobré se návštěvníkovi omluvit za komplikaci a nabídnout mu řešení. Odkaz na hlavní stránku, odkaz na mapu stránek, políčko pro vyhledávání na stránce. Máte tak mnohem větší šanci, že návštěvník neuteče, zůstane na webu a nakonec najde co hledal. V lepším případě nakoupí nebo objedná.

Redirect 301 = Přesměrování stránek

Přesměrování pomocí kódu 301 je nesmírně důležité při změně adresy jednotlivých stránek. Pokud se rozhodnete pro redesign webu, nebo že se některá stránka musí přejmenovat, tak je nezbytně nutné nastavit přesměrování! Vaši zákazníci můžou mít původní název uložený v oblíbených položkách. Na tuto adresu můžou vést zpětné odkazy. Pokud stránku nepřesměrujete, přicházíte o návštěvnost a lidé se budou ocitat na chybové stránce. To jistě nikdo nechce.

Rich Snippets = Strukturované úryvky

Jediná možnost jak zvýraznit svoje stránky na Googlu zdarma! Ve výsledcích vyhledávání se takto označený odkaz bude zobrazovat graficky odlišně a výrazněji. Můžete například ukázat počet hvězdiček hodnocení, adresu pro lokální hledání nebo telefon pro okamžitou možnost volání.

Open Graph = Značky pro sociální sítě

Tyto popisky říkají o stránce důležité informace a využívá je zejména Facebook pro sdílení. Pokud jste se setkali s tím, že vaše stránka nejde sdílet se správným popiskem nebo obrázkem, tak je velmi pravděpodobné, že nemáte správně nastavené OG značky.

URL adresa webu, URL adresa stránky

V ideálním případě by měla být URL adresa webu krátká, výstižná, srozumitelná, s klíčovým slovem a snadno zapamatovatelná. Ne že by to mělo vliv na pozice ale stránka která se špatně vyslovuje nebo špatně pamatuje, taková si moc oblibu nezíská. Stejně tak by měly všechny stránky mít pojmenování podle obsahu a ne podle náhodně vytvořené třeba redakčním systémem. Určitě vypadá lépe, když se stránka jmenuje "www.nazevwebu.cz/hezky-nazev-stranky/" než "www.nazevwebu.cz/page20category5?fkavbkfdlbvkvyjlfdvbsdfkv". To dá rozum :-)

Sitemap = mapa stránek

Sitemap neboli mapa stránek pro vyhledávače. Do adresáře s webem, je velmi důležit, umístit soubor sitemap.xml. Z něj vyhledávač čerpá informace o struktuře webu, odkazech vedoucích ven, o umístění souborů.
Pokud je web rozvětvený do mnoha stráneka podstránek, tak je dobré, mít udělanou "mapu stránek pro návštěvníky". Prostě jen další stránka webu, kde se přehledně sepíše struktura stránek a umístí klikatelný odkaz, aby se dalo na stránku rovnou bez hledání přejít. Pokud stránek není tolik a přesto chcete mít přehled, můžeme odkazy uvést třeba v zápatí, jako na tomto webu.

Optimalizace kterou můžu udělat pro váš web zvenčí, tzv. OffPage optimalizace

Index URL = Zaregistrování stránek ve vyhledávačích

Dejte na vědomí fulltextovým vyhledávačům, že máte webové stránky a ujistěte se, že zařadí vaší URL do indexu. Vyhledávač potom ví  “hle, tu je nový web” a stránky navštíví. Po načtení kódu stránky, vyhodnotí kvalitu webu a stránky začne zobrazovat ve výsledcích vyhledávání. Pokud nový web není v indexu, může chvíli trvat, než se vůbec začne v hledání zobrazovat.

Linkbuilding = Zpětné odkazy vedoucí na vaše stránky

Budujte síť kvalitních a relevantních zpětných odkazů. Šiřte obsah na sociálních sítích, na blogu a všude tam, kde to může návštěvníka zaujmout. Pozor ale na nákupy zpětných odkazů z pochybných nabídek typu "za 500 vám přivedu 10000 návštěvníků". Efekt nula a obvykle si jen uškodíte. Google takové odkazy pozná a váš web se pro něj rázem stane nedůvěryhodný.

Sociální sítě, firemní profily, záznamy v mapách

V podstatě se jedná o typ zpětného odkazu. Buďte vidět na sociálních sítích. Registrovat se můžete například v katalogu firem od Seznamu, vytvořit si vlastní profil v Google My Business. Registrujete se tam, kde to má pro návštěvníka význam, například záznam v mapě, pokud máte kamenou prodejnu apod.. Ovšem pozor na všelijaké pochybné katalogy. Volte jen ty, kde to má význam.

PPC = Reklama na kliknutí

Pay per click, to je reklama za kterou platíte až v okamžiku, kdy jí návštěvník využije. Neplaťte zbytečně za něco, co skončí v koši stejně jako reklamní leták ve vaší poštovní schránce. S PPC reklamou si velmi přesně nastavíte cílovou skupinu zákazníků, kteří jsou pro vás důležití a zobrazíte reklamu jen jim. Platíte až v okamžiku, když zákazníka reklama zaujme a kliknutím na reklamu přejde na váš web. PPC reklamu nabízí vyhledávače Google i Seznam, sociální sítě jako Facebook nebo profesionální LinkedIn.

Bannerová reklama v obsahové síti

Upoutání pomocí webových bannerůmá ve světě reklamy pořád svoje místo. Obrázek vždy řekne více, než psaný text. U tohoto typu reklamy se platí za počet zobrazení. Pro zvýšení návštěvnosti lze využít reklamní síť partnerů Google, partnerů Seznam.

Měření výkonu nejen reklamy

Pokud berete optimalizaci webu vážně, tak je potřeba měřit výkon webu, chování a tok návštěvníků. Do vašich stránek vložím měřící kód do služby Google Tag Manager a výsledky budeme sledovat v Google Analytics.

Už víte co všechno je SEO? Chcete aby vaše stránky uměly víc? Zavolejte nebo napište… rád vám vše vysvětlím a na webu nastavím.

info@webstrankylevne.cz  Facebook 608 822 951  WhatsApp  Formulář